Jaká jídla jsou nejnávykovější aneb proč jedna pizza nikdy nestačí?

Share

Vědci se podívali na desítku nejvíce návykových jídel a zjistili cosi zajímavého a to nejen o pizze. Pár let stará studie z University of Michigan naznačuje, proč se tak patrně chováme, ale asi nám nijak nepomůže s tím, jak jejich spotřebu snížit. Faktem ale je (a to faktem vědecky dokázaným), že některá jídla jsou více návyková, nežli jiná…

V rámci průzkumu byli dotazováni náhodní lidé na jídla, která prostě ne a ne a nemůžou položit a jeden kousek jim nikdy nestačí. Jak se ukázalo, tato skupina jídel se brzy vyprofilovala velmi zřetelně, jelikož měla typicky přítomné dvě věci: vysoký obsah tuku a vysoký faktor označený jako Glykemic Load, což znamená, že toto jídlo rychle zvýšilo hladinu krevního cukru poté, co je někdo snědl. Většinou platí, že jídla s vysokým GL patřívají i k těm bohatým na tuky a rafinované cukry.

Tip: Pokud vyžadujete chuť pravé pizzy od rozeného Itala, nechte si ji zdarma přivést od pizza Brno Caruso

Takže bez dlouhých řečí, jaké věci byly nejvíce návykové?

I když nemá ani sýr a ani sladká sodovka dané kombo, oba tyto typy si vedly velmi dobře minimálně v jedné ze své hlavní kategorie. Naopak nejméně návyková jídla jsou okurky, mrkve, fazole bez omáčky, losos, kukuřice bez soli a másla a jahody.

Komentář autorů studie je pak následující: „Zjistili jsme, že lidé, kteří obvykle indikovali a hlásili problémy se závislostí na určitém typu jídla, bylo to výhradně vždy s jídly s vysokými hodnotami GL, které organismus zasáhlo nejrychleji a nejvíce a tělo nám za to dalo pozitivní pocitovou odezvu. Je možné, že lidé, kteří hlásí větší nemožnost položit určitý typ jídla mají tento cyklus zafixovaný a je natolik silný, že mu nemohu odolat stejně jako notorik alkoholu a narkoman drogám.“

Dřívější věci a podobné studie se zaměřovaly vždy jen na stránku sladkou, kdy bylo zjištěno, že sladké aktivuje v mozku určité „Odměnostní centrum“. Tuky ovšem věci trochu dále zkomplikovaly. Tuky totiž zase pro změnu aktivují centra chuti a doteku, protože tučná a mastná jídla v puse jsou pro nás nesmírně chutná a vítaný zážitek. Když se tedy zkombinuje obojí – vysoký cukr i tuk v rekordní síle, je jasné, že je to kombo, kterému málokterý tvor odolá, protože jeho tělo dostane dvojitý zásah radosti a chce co nejdříve ten zážitek zopakovat. Určitě ale jde o tu nejvíce návykovou kombinaci – viz smažené brambůrky třeba.

Další zádrhel je v tom, jak se vyvíjel lidský mozek i příroda kolem nás – člověk sice najde v přírodě jídla velmi sladká (banán, třešně, …) i mastná (ořechy, semena, …), ale nikdy obojí přírodní a najednou. To jen potvrzuje, proč hodně předem zpracovaná a upravená jídla typu hranolky nebo čokoláda jsou pro mozek taková extáze. Navíc, tato jídla se jí denně prakticky každým dnes – hranolky, pizza, rafinovaný cukr (očištěný o vše byť náznakem zdravé z původní melasy), …

Některé západní jurisdikce přemýšlí o tom, že by podobné věci byly prodejné až od 18 let, aby aspoň vyvíjející se človíčkové měli šanci jíst, co je pro ně nejlepší a ne, na co mají chuť… (A garantujeme vám, že to zelenina nebude…)

Zdroj + Foto: www.menshealth.com

Read more

Local News