Abyste mohli provozovat své vlastní firemní stránky nebo využívat internet k obchodování, je třeba si registrovat jedinečnou internetovou adresu nebo-li doménu. V rámci toho je pak třeba zřídit i potřebné služby – web hosting.

Chcete mít svoje web stránky, nebo zakládáte eshop? Pak budete potřebovat doménu tzv. druhého řádu.

Prvním krokem je navštívit nějakého registrátora domén – exohosting.cz – kde si nejprve musíte ověřit, jestli Vámi hledaná doména je volná. To uděláte jednoduše tak, že zadáte název domény a požadovanou koncovku a pak už Vám vyskočí výsledek, jestli je daná doména volná či nikoliv. Většina zajímavých domén a obecných slov je už dávno registrovaná a není proto úplně lehké najít nějakou pěknou doménu. Fyzické osoby a firmy většinou nemají problém doménu najít.

Jaké jsou ceny?

Ceny se pohybují již od 120 Kč bez DPH za rok. EU domény jsou hodně levné a ceny začínají na 79 Kč bez DPH za rok.

Jaké jsou podmínky registrace?

Doménu si může registrovat fyzická i právnická osoba, je ale nutné uvést jednoznačný identifikační údaj – tím může být datum narození, identifikační číslo firmy, číslo občanského průkazu.

V CZ doméně nelze použít diakritiku.

Co to je expirace?

Pokud doména po roce není prodloužena a zaplacena, dochází k její expiraci, což znamená, že ještě 30 dní dále funguje. Poté je deaktivována a po 15 dnech zrušena. Pokud dojde ke změně registrátora, musí také dojít k prodloužení doménového jména.

Co jsou to generické domény?

Jedná se o domény prvního řádu (prvního řádu znamená, že se jedná o nejvyšší doménu, která je uvedena v url adrese jako poslední, např. xxx.cz – kde CZ je doména 1.řádu) a vyjadřují:

  • příslušnost k zemi, národu nebo st