Chlapík přeplaval za čtvrt roku celý Atlantik na paddleboardu

0

Pro začátek se samozřejmě vnucuje otázka, co je to vlastně ten „paddleboard“? Není za ním žádný chyták, stačí si tento výraz jen doslova přeložit a je to – paddle + board = prkno, na kterém se dá veslovat/pádlovat.

Zatímco většina lidí se omezuje jen na sociální sítě a blbiny typu „Jak dnes vypadá můj pes v převleku“ a pak jsou v depresi z toho, že to nikdo nekomentuje, jsou mezi námi i jistí lidé, kteří si zkrátka nedají pokoj (jak se říká, neposedí na jednom místě), jelikož pociťují neustálou touhu něco podnikat a dělat. No a tak se zkrátka jednoho dne i ten náš dnešní chlapík probudil a řekl si: „Čas přeplavat Atlantik na mým paddleboardu!“

A vzal to doslova! Dvaačtyřicetiletý chlapík z Jižní Afriky jménem Chris Bertish skutečně přeplaval celých 4050 mil (4050 mil = 6 518 km) z Agadiru v Maroku do Antigua. A na tento neuvěřitelný sportovní osobní počin mu stačilo všechno pojmout v maximální skromnosti – měl jen svoje na míru dělané prkno typu paddleboard, satelitní telefon, GPS, jídlo a zásoby vody, toť vše, přičemž mu celá cesta trvala specificky a konkrétně 94 dní. A pozor, celou věc udělal v rámci charitativní akce, nikoliv osobního zviditelnění se.

Chris Bertish je po dlouhá léta surfer a námořník a jednou ho napadlo, promluvit s anglickým designérem lodí Philem Morrisem, aby mu vytvořil skoro sedm metrů dlouhý paddleboard. Ovšem měl by mu nabídnout i místo na spaní a prostor, kde uskladnit všechno jídlo na celou tu grandiózní námořní cestu.

Po celou cestu se rval se žraloky i bouřemi a jak řekl zahraničnímu magazínu The Guardian, i tehdy, když se loď převrátila, byla schopna se sama snadno obrátit zpět. A že když jsou bouře opravdu strašné, dá se použít k zafixování její polohy více kotev.

Na jeho Facebooku se vyskytuje cosi jako „kapitánův deník“ a dokonce poskytl i interview uprostřed oceánu časopisu SUP. Když dorazil do anglické Antiguy, byl o deset kg lehčí a měl plnovous hodný Robinsona Crusoe. Jako správný profesionál ale do sebe jen hodil hamburger a za pár hodinek sfoukl celou tiskovou konferenci.

Sám plavec se ke své cestě vyjádřil takto: „Je to celé trochu neuvěřitelné až matoucí, že jsem to celé přežil, abych byl upřímný. Naštěstí jsem ale měl mnoho pomocných rukou, které mě vedly, ať už v mém bezprostředním okolí nebo na světě.“

Zdroj: www.MensHealth.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here