Pokud si občas sami sem-tam někde zaběháte, asi jste to již také někdy někde slyšeli z libovolného náhodného zdroje pocházejícího z fitness světa: „Běhání ti huntuje kolena, kamaráde… !“ Ale je otázkou, nakolik je to skutečně pravda?

Do puntíku stejná věc vrtala hlavami i vědcům ze Španělska, takže se nakonec jedna místní skupinka rozhodla věci podívat na zoubek. Vědci zorganizovali celkem (a prošli již hotové samozřejmě) celých sedmnáct studií věnovaných stavu kolen + běhání a to na celých 125 tisíci lidech. A co tedy zjistili? Stručná odpověď zní, rekreační běhání vám nijak neubližuje.

Ale pozor, klíčovým slovem je zde právě ono „rekreační běhání“: jen pod pouhá 4 % rekreačních běžců (tedy ti, jenž běhali v amatérském kontextu někde doma či na chatě) si rozvinulo po čase kolenní artritidu či něco obdobně mrzačícího. Pro srovnání, stejného výsledku se dobralo i 10 % lidí, jenž se stabilně věnovalo velmi sedavému stylu života a nehýbali se/neběhali vůbec. Ale pozor, když se podíváme na čísla u profesionálů, zjistíme, že je to ještě horší, nežli nuloví sportovci. Nuže, běžci, věnující se sportu za svojí obživou a „běhající pro peníze“ na mezinárodních soutěžích a elitní špičkové úrovni si rozvinuli kolenní ar