Některé naše zvyky jsou pro nás škodlivé. Víme, že si jejich věčným opakováním ubližujeme, ale nedokážeme s nimi přestat, protože mají tu jednu výhodnou vlastnost, že uvolňují stres a dočasně nás dokáží dostat do pohody.

Protože praktikování zlozvyků přináší jen krátkodobou obranu před vnitřním napětím a kromě toho přináší pocit viny a trapnosti z toho, že se jich neumíme zbavit, stávají se jen dalším zdrojem stresu, který nás nutí naše zlozvyky opakovat a tak se pořád pohybujeme v začarovaném kruhu stresu a nesplněných předsevzetí.

Příčinou zlozvyků jsou potlačované emoce

Zdrojem zlozvyků je nesprávné vypořádávání se se stresem a duševní nerovnováhou (kterou si ani nemusíte uvědomovat). Stres vyvolávají negativní emoce jako je strach, úzkost, žárlivost apod. Nejdůležitější věc, kterou tedy musíte udělat, pokud se chcete zbavit svých zlozvyků, je porozumět svým (potlačeným) emocím, které vás stresují a motivují k zlozvykům. Čím silněji potlačujete své negativní emoce, tím obtížněji se budete zbavovat zlozvyků, kterými tyto emoce uvolňujete.

Problém zmizí, kd