Měření krevního tlaku není součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře náhodou. Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko cévních onemocnění, jako jsou mozková mrtvice či infarkt myokardu. Postihuje více než polovinu populace, ale jen půlka nemocných o stavu svého tlaku ví. Vysoký krevní tlak totiž nijak nebolí a ostatní projevy často přehlížíme v domnění, že to se přece občas děje každému.

Jak poznat vysoký krevní tlak

Bezbolestnost vysokého krevního tlaku je častým důvodem, proč se o něm pacienti nedozvědí hned. K včasnému odhalení, které usnadňuje následnou léčbu, je potřeba nepodceňovat o něco méně nápadné příznaky. Vysoký krevní tlak se projevuje zejména bušením srdce, bolestí hlavy, závratěmi, únavou, bolestí na hrudi a dušností. Tyto potíže občas trápí skoro každého, ale pokud se to děje častěji, určitě zpozorněte.

Proč je krevní tlak důležitý

Krevní tlak představuje sílu, jakou působí protékající krev na stěnu cév. Pokud je tlak vysoký, zhoršuje se pružnost cév, může dojít k jejich poškození a následně ke vzniku závažných onemocnění – mozkové mrtvici, infarktu myokardu, selhání srdce či ledvin. Za optimální hodnotu se považuje tlak 120/80 mm Hg, o vysokém krevním tlaku pak svědčí hodnota 140/9