Jeden pozbyl, jiný může nabýt – nezřídka o 20-30 % výhodněji, než je běžná kupní cena. Přesně na tomto principu jsou založeny exekuční dražby, a proto jsou také tak oblíbené, i když mají svá rizika. Chcete-li se o nich dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Co všechno najdete v exekučních dražbách?

Přestože tento typ dražby proslul především možností přijít levně k novému bydlení, výčet nabízených artiklů tím rozhodně nekončí. V exekučních dražbách můžete získat pestré spektrum věcí od elektroniky přes nábytek až po nářadí. Z nemovitostí jsou to vedle rodinných domů a bytů komerční prostory a objevují se i nezastavěné pozemky. Zajímavé jsou také nedobrovolné dražby automobilů, kdy často koupíte za pakatel zánovní vůz.

Jak se o dražbách dozvědět?

Pokud stále žijete v dobách, kdy byly exekuční dražby tajné, čeká vás velké překvapení. Všechny exekuční dražby musí být ze zákona zveřejňovány na informačním portálu, zřízeném Exekutorskou komorou ČR. Existují i další, často přehlednější portály, kde jsou jednotlivé artikly seřazeny podle typu a regionu. Některé, například NaDražby.cz, poskytují členům možnost dostat se k informacím mezi prvními a ukořistit tu nejlepší nabídku.

Je to skutečně tak výhodné?

Aktuálně se o dražbách nemovitostí již celkem ví, proto je o nejlepší nabídky rvačka a výsledná cena nemusí být vždy tak příznivá, jak jste doufali. Avšak mnoho zajímavých nemovitostí na venkově zůstává opomíjeno a koupíte je za polovinu jejich hodnoty. Výhodně většinou seženete také spoluvlastnické podíly na lukrativních nemovitostech, které přitom mohou být zdrojem nemalého zisku. Zádrhel většinou spočívá v některých nevýhodách exekučních dražeb. Největší z nich je nedostatek informací – nemovitost vám majitel ne vždy dovolí prohlédnout a pro podrobné ověření technického stavu nemovitosti nebývá dostatečný prostor, nezbývá tedy než věřit odhadu znalců. To však nemění nic na tom, že tímto způsobem můžete ulovit opravdový skvost.