Vesmírná turistika již brzy

0

Prvním člověkem, díky kterému jsme my obyčejní lidé mohli nahlédnout do vesmíru, se stal Jurij Gagarin. V roce 1961 se uskutečnil tento vůbec první start rakety s lidskou posádkou a konečně se tak splnil pradávný sen lidstva – cesta do vesmíru.

Stát se kosmonautem, není vůbec lehké – musíte být vědec nebo pilot a absolvovat dlouhý a náročný výcvik. Vůbec prvními civilisty, kteří byli na palubě raketoplánu, se v polovině 80. let stali 2 američtí politici. V roce 1990 se jedna televizní společnost rozhodla zaplatit japonskému novináři Toyohirovi Akiyamovi výcvik a osmidenní let na stanici Mir. Tento výlet televizní společnost vyšel na 12 milionů dolarů. Po tomto letu se začaly společnosti zajímat o to, jak by se dala taková vesmírná turistika provozovat.

Cestovní agentura Space Adventures je jediná, která vám zprostředkuje let v ruské kosmické lodi Sojuz a vyveze vás na Mezinárodní kosmickou stanici. Ovšem pobyt na oběžné dráze není pro každého – kromě vysoké ceny, která se pohybuje okolo 25 milionů dolarů, musíte také absolvovat náročný výcvik. Tento tvrdý půlroční výcvik probíhá v Hvězdném městečku, musíte se bez odmlouvání podrobit nárokům – musíte se naučit rusky (aby jste se dorozuměli s ruským řídícím centrem), být fyzicky zdatný a naučit se spousty technických informací (aby jste věděli co dělat v případě nějaké poruchy apod.).

Prvním vesmírným turistou byl Američan Dennis Tito – podnikatel, který za tuto cestu zaplatil 20 milionů dolarů. Do vesmíru se vydal 28.4.2001 a na oběžné dráze strávil 7 dní, 22 hodin a 4 minuty. Po Titovi se do vesmíru podívali další čtyři lidé – Jihoafričan Mark Shuttleworth, Američan Gregory Olsen, Američan íránského původu Anousheh Ansari a Američan maďarského původu Charles Simonyi.

Konkurencí pro Space Adventures bude dozajista britský podnikatel Richard Branson. Richard na to šel z jiné strany – založil si společnost Virgin Galactic a najal si Burta Rutana, tvůrcem lodi SpaceShipOne. Burt Rutan pracuje na flotile vesmírných plavidel pro komerční lety. Richard prohlásil že chce umožnit stovkám tisíc lidí podívat se do vesmíru. Cena by měla být mnohem přijatelnější oproti konkurenční Space Adventures – 200 tisíc dolarů. První let by se měl uskutečnit v roce 2013 a již přes 200 lidí si u Virgin Galactic závazně objednali letenku na tento turistický výlet.

Mezi pasažéry se objevilo spousta známých jmen z řad sportovců, herců a podnikatelů. Vesmírná loď SpaceShipTwo, která byla navržena pro tento let, bude startovat z Nového Mexika a let potrvá dvě a půl hodiny. Jedná se o odlišné výlety, oproti těm, které nabízí agentura Space Adventures. Pokud se vydáte na oběžnou dráhu se Space Adventures, stanete se právoplatným členem kosmické posádky, účastníte se výzkumů a ve vesmíru strávíte delší dobu. Pro cestování s Virgin Galactic se nemusíte účastnit žádného výcviku a do vesmíru se podíváte „jen na skok“.

Pro ty co nemají potřebných 200 tisíc dolarů a přesto by se rádi podívali do vesmíru – nezoufejte a vydržte. Richard Branson plánuje do pěti let drastické snížení cen a tím i zpřístupnění letů pro širší veřejnost.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here