Naše mysl je úžasná věc – do dnešních dnů totiž skrývá mnoho neznáma. Vědci jsou schopni popsat fenomény mozku, ale nedokáží si vysvětlit jejich původ. Mnoho z nás je zažívá v každodenním životě.

Pojďme si je, stejně jako vědci, popsat.

10. Déjà Vu

Déjà Vu budete pravděpodobně znát z filmu Matrix. Je to pocit, který máte v momentě, kdy si myslíte, že už jste danou situaci jednou prožili, viděli nebo slyšeli. Situace je provázena pocitem děsivosti nebo podivnosti. „Předchozí“ zkušenost je obvykle přičítána snu, někdy však máte pocit, že se situace opravdu v minulosti stala.

9. Déjà Vécu

Déjà Vécu (vyslovováno vay-koo) je stav, který si většina lidí plete s Déjà Vu. Déjà Vu je pocit, že jsme už něco zažili a opakovalo se to, na rozdíl od toho, v pocitu Déjà Vécu si situaci pamatujete do nejmenšího detailu – rozpoznáte například vůně nebo zvuky a víte, co bude následovat. Ze své vlastní zkušenosti můžu říci, že při jednom takovém stavu jsem doopravdy dopředu věděl, co se bude dít – a měl jsem pravdu. Je to děsivý a nevysvětlitelný jev.

8. Déjà Visité

Déjà Visité je méně běžný pocit, který zahrnuje záhadnou znalost nového místa. Například když se ocitnete v naprosto novém městě nebo krajině a přesně víte, kudy máte jít ke svému cíli. V normálním případě byste tuto dovednost neměli. Nathaniel Hawthorne popsal svou zkušenost v knize „Our Old Home“. Navštívil starou ruinu hradu a věděl o tomto místu naprosto vše.

7. Déjà Senti

Déjà Senti je stav, kdy jste si řečeným slovem, ať už vaším či nikoliv, navodili nějakou myšlenku, což je doprovázeno pocitem lehkého uspokojení. Po několika minutách si ale absolutně nevzpomenete, jaká slova vám onu myšlenku navodila.

6. Jamais Vu

Je zpravidla považován za protiklad Déja Vu. Jamais vu popisuje známou situaci, kterou nepoznáváte. Pozorovatel nerozpozná situaci, místo, slovo nebo člověka, přestože racionálně ví, že by jej měl znát. Chris Moulin z Leeds Univerzity požádal 92 dobrovolníků, aby napsali slovo „dveře“ 30 krát za 60 sekund. Následně začali studenti pochybovat o tom, že slovo „dveře“ něco znamená. To jej vedlo k názoru, že tento jev může být způsoben únavou mozku.

5. Presque Vu

Presque Vu je pocit podobný „už to mám na jazyku…“. Je to silný pocit prozření, které ale často nikdy nepřijde. Termín „presque vu“ znamená „téměř viděl“.

4. L’esprit de l’Escalier

L’esprit de l’Escalier (duch na schodišti