Špička firem si udržela ziskovost, ale jinak elektrotechnický průmysl zažívá propad. Jak těžké období ovlivňuje platební morálku?

Poslední rok se celková výkonnost oboru se snížila.

A to navzdory faktu, že v období od roku 2009 do 2012 největším firmám v oboru vzrostly tržby o více než 25 % s menším nárůstem v provozních nákladech (22 %).

Tržby z vývozu v odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení meziročně poklesly o 18 % zároveň s 23% poklesem nových zakázek ze zahraničí. V případě domácí poptávky došlo k poklesu taktéž, byť nikoli tak intenzivnímu. Poklesy tržeb i zakázek se promítly do ukazatelů rentabilit a ziskovosti, které se meziročně propadly v řádech procent.

Najdou firmy nové trhy a technologie?

V celkovém pohledu tak obor prošel dosti náročným obdobím. Změnila se struktura konkurenčního prostředí, výrobků i nabízených služeb.

Šetření SPČR a ČNB poukazuje v aktuálním vývoji druhého čtvrtletí 2013 na to, že firmy vnímají zhoršení domácí i zahraniční poptávky, zvyšující se ceny energií, materiálů, surovin, nedostatečnou dostupnost financí a možnou druhotnou platební neschopnost.

Hledání nových trhů a technologií je pro firmy v tomto investičně náročném oboru zcela zásadní.

platební morálka v elektrotechnickém průmyslu

Proplácení faktur

Dobrá zpráva

Alespoň co se týče chování podnikatelů a vzájemného plnění závazků, prostředí v elektrotechnickém průmyslu se stabilizuje,

Trendová linie platební morálky se v posledním období dostává na 8 dnů po splatnosti. To je relativně nízká hodnota v kontextu historie.

Autoři: Michal ŘičařRuben Vančo