Foto: jondoeforty1, Flickr.com

Špinaví grázlové, co vraždí, kradou a nemají v mozku ani špetku inteligence a rozumu, nebo profesionálové, kteří jsou schopný porazit i ty nejmodernější systémy? V tomto článku si uvedeme pětici nejslavnějších útěků z vězení.

1. Nejslavnější útěk z věznice Alcatraz

Za nejslavnější útěk je bezesporu považován útěk z nejzabezpečenější americké věznice v Alcatrazu. V Alcatrazu si odpykávali své tresty jména jako Floyd Hamilton, Fran Morris, Al Capone, či George Kelly. Alcatraz zažil za své fungování celkem 16 pokusů o útěk. Každý útěk skončil nezdarem a většina uprchlíků byla při tomto pokusu zastřelena.  

frank morris

Existují pouze 2 útěky, které skončily zdarem, první se datuje na rok 1937 a druhý na 1962. Účastníci útěku byli sice prohlášeni za mrtvé, ale jejich těla nikdy nebyla dohledána, takže se předpokládá, že prohlášení byl jen ochranný krok věznice, která nechtěla přiznat své selhání. Slavnější a s největší pravděpodobnosti zdařilejší útěk se odehrál v roce 1962 a zúčastnil se ho Frank Morris a bratři Anglinovi. 

Útěk, byl založen na vrtačce vyrobené z vysavače – která následně provrtala zdejší betonovou zeď a následně se pomocí předem připraveného voru přepravily na břeh. Na útěk se přišlo až druhý den ráno. V posteli byly nalezeny jen podobizny hlav uprchlíků, které byly vyrobeny z toaletního papíru, mýdla a lidských vlasů. 

2. Kájínek 

Kdo by neznal Kájínka, který je mnohými považován za prvního nájemného vraha v České republice. Kájínek byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Kolem jeho osoby se do dneška točí spousta záhad, jak ohledně jeho útěku, tak kolem celé jeho kauzy, kvůli které dostal doživotní trest. Na motiv jeho útěku a údajné vraždy, které spáchal, byl natočen i stejnojmenný film. 

Co se týče útěku samotného, tak ten se udál 29. října roku 2000 kolem večerních hodin. Kájinkovi se podařilo utéct z vězeňské pevnosti Mírov s vysokou ostrahou a stupněm zabezpečení. Po útěku se stal Kájínek nejhledanější osobou nejen v zemi, ale dostal se i do žebříčku nejhledanějších lidí na světě. Policii trvalo dlouhých pět týdnů, než se jim podařilo Kájinka dopadnout. Kájínek si stále odpykává svůj doživotní trest a snaží se o uznání své neviny.

3. Vychytralý loupežník

Jeden z nejznámějších uprchlíků je britský rodák Alfred Hinds, který v průběhu čtrnácti let, které strávil v nejrůznějších věznicích ve Velké Británii, dostal přezdívku neviditelný zločinec.  

Celkově se mu podařilo utéct třikrát! První útěk byl v Nottinghamském vězení, ze kterého se dostal naprosto neznámým způsobem přes zamčené dveře, které zůstali nepoškozené a přes sedm metrů vysokou zeď s ostnatým drátem. Na svobodě byl celý půl rok a poté byl chycen v jednom z bytů v Manchesteru. 

Druhý útěk byl uskutečněn při přepravě policejní eskortou k soudům. Hinds potřeboval nutně na wc, kam ho odvedli stráže a sundali mu želízka. Hinds se na záchodě zamkl a utekl neznámým způsobem okýnkem o rozměrech 15x40cm. Po několika hodinách byl dopaden. Třetí útěk proběhl ve Chelmfordské věznici o necelý rok později – utekl při vycházkách.

4. Útěk letců z německého tábora

Zajímavý kousek se povedl početné skupině spojeneckých letců. Ti byli drženi v zajateckém táboře u Polska. Skupina, která spřádala dlouhé týdny plány na útěk, chtěla zprvu vykopat tři velké tunely. Nakonec se jim, ale povedl dokončit pouze jeden.

Teď trochu k číslům: tunel hloubilo sedm mužů, jeho celková délka byla 111 metrů, byl zasazen ve hloube 10 metrů pod zemským povrchem a jeho průměr byl kolem půl metru. Na jeho výrobu bylo použito přes 90 postelí, 76 lavic, 1220 lžic a 400 hrnků. 

Vše bylo dovedeno k naprosté dokonalosti a v tunelu bylo k dispozici i instalované osvětlení. 

Samotný útěk byl uskutečněn 24. března roku 1944. Konec tunelů nekončil v lese, jak se předpokládalo, ale na volném prostranství. Přesto se celé skupině, která činila 76 mužů, podařilo utéct. Všichni muži kromě tří byli dopadeni – zpět uvězněni a na rozkaz Hitlera popraveni.

5. Útěk z koncentráku

Útěků z koncentračních táborů bylo mnoho. Ovšem nejslavnější je jednoznačně ten Alfréda Wetzlera společně s Rudolfem Vrbou, kterým se podařilo utéct z koncentračního tábora Osvětimi.

Oba měli vše důkladně prostudováno a základem jejich úprku byl kryt v hranici – ta se nacházela uvnitř zóny avšak mimo území obehnané ostnatým drátem. V tomto úkrytu po útěku zůstali necelý týden. Ostatní vězni této dvojici pomáhali a okolí krytu poprášily ruským tabákem, aby zmátli psy. Po návratu na rodné Slovensko informovali širokou veřejnost a hororových praktikách v koncentračních táborech.