Cítíte se jako král silnic, jenž zvládne každou zatáčku, nebezpečný úsek i přírodní kalamitu bez nehody? Prohlédněte si nejděsivější silnice světa a spadněte ze svého naivního obláčku zase zpět na zem.

Ty nejnebezpečnější cesty světa snadno získají přízviska nejklikatější, nejvyšší, nejsmrtelnější …

1. Severní Yungas, Bolívie

Silnice s nejvíce úmrtími se nachází v Bolívii a jde o spojnici hlavního města a severní částí země. Místní dali této silnici přezdívky “cesta smrti“ nebo “cesta osudu“. Ročně zde při přejezdu zahyne až 300 lidí. Smutným ročním rekordem je 24 zřícených vozidel a jeden autobus se stovkou pasažérů.

Důvody zřícení jsou jasné, příliš úzká silnice bez svodidel a pod ní až 600 metrů hluboké propasti. Extrémní je rovněž i převýšení (3450 m) a počasí odpovídající deštnému pralesu.

Na konci roku 2006 se silnice uzavřela a místní začali jezdit po nové cestě z La Pazu do Coroico. I tak se však najdou blázni, kteří volí starou hardcore cestu. 

2. Karákóramská dálnice, Čína-Pákistán

Ano, skutečně se jedná o dálnici! Jde o nejvyšší zpevněnou dálnici na Zemi. Spojnice Číny a Pákistánu se táhne přes 4 nejvyšší pohoří planety, tedy Hindúkuš, Himálaje, Karákóram a Pamír. Po cestě tak mohou řidiči obdivovat jednu z osmitisícovek Nanga Parbat.

extrem-silnice-1

Karákóramská dálnice je dlouhá 1 300km a její nejvyšší bod se nachází ve výšce 4 693 metrů nad mořem. 

3. Tianmenská horská silnice, Čína

Nejklikatější silnicí je ta vedoucí přes čínský národní park. Její začátek se nachází v 202 m na mořem a končí v 1 302 m, což není nic oslňujícího. Stejně tak i délka 11 km ničím nezaujme. Silnice je však zajímavá svými 99 zatáčkami, díky kterým se podobá tělu čínského draka, jenž se plazí krajinou.

extrem-silnice-4

Silnice je odpovědí na to, jak jezdit dveřmi napřed.

4. Průsmyk Zojila, Indie

Jedna z nejnebezpečnějších cest Indie vede přes Himalájský hřeben, kde se v zimě musí řidiči vypořádat s gigantickými závějemi a v létě se sesuvy půdy způsobenými táním. Bezpečnostní prvky zde nehledejte, jen děsivý pohled na