Pokud chcete vědět, co očekávat od obchodních partnerů, finanční výsledky vám neřeknou celou pravdu. Splatnost faktur je praktické vodítko, které odráží dynamiku trhu.

Jak rychle platí české firmy?

Jedním z příznaků hospodářské krize byla zhoršující se platební morálka.

Za sledované období v České republice se průměr splatnosti faktur nikdy nedostal pod devět dnů po splatnosti. Řada oborů ekonomiky na tom ale byla hůře.

Měsíčně sledovaný vzorek více než 10 milionů faktur a 250 000 firem či organizací říká, že nikdy není tak zle, aby se nyní poklidná hladina eurozóny nezachvěla.

platební morálka v ČR

Proč sledovat platební morálku?

Platební informace jsou na rozdíl od statických účetních závěrek dynamickou informací, která se neustále vyvíjí.  Přináší aktuální pohled na stav odvětví a společností. Často lze z vývoje platební morálky předpovídat problémy ještě dříve, než nás skutečně postihnou. A problémům je vždy efektivnější předcházet.

Dobré je, že platební morálka českých firem se v posledních letech zlepšila a ustálila.

Mírný propad splatnosti závazků v posledních měsících ještě nemusí znamenat návrat zlých časů – viníkem může být hospodářský cyklus.

Jsme či nejsme z let 2008 a 2009 dostatečně poučeni? To se projeví na tom, jestli se pustíme do fakturování s vírou sobě vlastní, či začneme pátrat po informacích, které rozhodování usnadní.