Lyžování je sportem, při kterém si užijete spousta rychlosti a adrenalinu. S těmito požitky je však nerozlučně spojeno riziko vážných úrazů. A nemusíte si je vždy způsobit sami, stačí se na sjezdovce ´potkat´ s nezodpovědným lyžařem, který přecenil svoje schopnosti a nestačil se vám vyhnout. Jediným způsobem, jak takovou situaci ovlivnit a zmírnit její negativní následky, je vybavit se kvalitními ochrannými pomůckami, zejména helmou a chráničem páteře. 

Na sjezdové lyže byste rozhodně nikdy neměli vyrážet bez lyžařské helmy. Ta vás ochrání před úrazy hlavy, které mají nejvážnější a často i fatální následky. Podobné je to však i s úrazy páteře, proto je více než vhodné přidat k helmě i páteřák.

Lyžařské helmy

Lyžařskou helmu vybírejte vždy jen s odpovídající certifikací (EN 1077, ASTM). Pokud ji helma má, je to na ní vždy viditelně vyznačeno.

Volit můžete mezi helmami vyráběný technologií in-mold nebo hard shell. Obě technologie používají vnější plastovou skořepinu a vnitřní vrstvu z expandovaného poylstyrenu.

V případě hard shell helem jsou obě složky slepeny, in-moldové helmy pak ke spojení používají vysokých teplot a tlaků. Díky této technologie spoje vystačí in-moldové helmy s tenčí svrchní skořepinou při zachování stejných ochranných vlastností, takže jsou lehčí. Rovněž lépe rozkládají sílu nárazu.

Jednou a dost

Oba technologické postupy však počítají s tím, že helma dokáže spolehlivě absorbovat náraz pouze jednou. In-moldové helmy se při silnějším nárazu obvykle rozl