Sice dnes existují četné adrenalinové cestovky specializující se na adrenalinové zážitky v zahraničí, je ovšem jistá tenká hranice mezi tím, kdy jde ještě o dovolenou a kdy již o boj o život. Takže, jak se chovat v těchto extrémních situacích tak, abyste je přežili bez úhony na těle?

1. Zachycení tornádem

Jestli se na jednu věc můžete spolehnout, tak fakt, že tornádu neutečete po svých. Takže, ať už jste zrovna kdekoliv (klidně i na poli), vyhledejte nejnižší místo v okolí a tam si lehněte (i pouhá rozbahněná stružka mezi poli je super – většina neřádstva přeletí nad vámi). Nic takového není na blízku? Tak možná by to chtělo vrátit se zpět k autu. To je těžké a něco ustojí (většina tornád zhruba síly EF1 až EF2 nechá většinu aut na zemi, to ale zase tornádo síly EF3 a EF4 s většinou pohne), na druhou stranu, auto může být převrženo, jeho sklo proraženo letícími troskami a kamením a převráceno tak nešikovně, že se z něj bez cizí pomoci nedostanete. Auto je užitečné i tehdy, když se chcete ukrýt před padajícími stromy (jeho pád na člověka je vždy smrtící, ale zase před stromem s korunou širokou 5-6 m vás samozřejmě 1-2 m vysoké auto moc neochrání).

2. Útok medvěda

Když narazíte na medvěda, tak to nejdůležitější, co můžete udělat je na něj začít řvát, aby si vás povšimnul a ideálně odešel. Když na vás zaútočí grizzly, tak je údajně nejlepší se stočit, dělat mrtvého a doufat, že je po jídle a přijde si pro vás později. U černého medvěda funguje spíše opak – učiňte se co nejvyšší a též se snažte být hluční. A co se týče polárních medvědů, těm se zase zblízka nesmíte dívat do očí, jinak to berou jako provokaci a výzvu. V žádném případě se nepřibližujte k medvědům malým pro to, abyste si je vyfotili (což mimochodem platí pro všechna mláďata vždy a všude – i zdánlivě klidný půltunový sob vám solidně pokazí fasádu a potažmo i dovolenou)!

Mimochodem, to nejlepší co můžete na zvířata (lidská i skutečná a to doma i „venku“) nosit, je pepřový sprej. Ten v prvé řadě funguje na všechny savce (lidé, psi, divočáci, medvědi, … – u všech těchto druhů způsobuje dušnost, pálení očí a nekontrolovatelné zavírání očí) a za druhé, umožňuje vám udržet si odstup od útočníka na rozdíl od vysloveně kontaktních zbraní.

3. Ztracení se uprostřed divočiny

Ano, víme, že se člověk již nemůže dočkat dovolené, a tak honem-honem spěchá, aby již byl jinde a v přírodě, ale raději nepodceňte žádný detail, jinak se z dovolené rázem může stát regulérní survivalová show. Předně, ověřte si, že máte nejen mapy daného místa, ale i navigaci (GPS) a dvě zálohy (kompas + buzola). Zapomeňte na kompasy v Rambo nožích, ty sice vypadají tvrďácky, ale jsou v praxi, když jste skutečně o krk, naprosto na nic – drhnou o sklo, mají příliš velkou setrvačnost a těžko je rozhýbete a už vůbec si s ním neurčíte přesný azimut.

Když se opravdu někde v divočině ztratíte, můžete zkusit na nějakém viditelném místě postavit trojici symbolů (mezinárodní znak nouze) – bohatě stačí „XXX“ či „HELP“ z větví. Mějte samozřejmě v zásobě i KPZ (krabička poslední záchrany) či podobnou sadu na přežití (pončo kvůli přístřeší, hliníková fólie, sirky, plastový pytlík na přenos vody, …) nošenou stále u sebe v ledvince (!) pro případ, že se ocitnete bez batohu (vypadne vám z člunu, roztrhají jej zvířata protože cítí jídlo, zapadne mezi skály, …).