Ve dvacátém století se bezpochyby udály veliké změny. Vznikaly a zanikaly supervelmoci, miliony lidí přicházely o život. Ale z jakého důvodu? Deset největších protestů v novodobých dějinách!

10. Březen ve Washingtonu (USA, 1963)

V březnu se ve Washingtonu odehrálo veliké politické shromáždění za práci a svobodu. Byl to důležitý okamžik v boji o práva afro-američanů. Okolo 300 000 lidí (80% afro-američanů) pochodovalo na podporu občanských a hospodářských práv. Skončili až u Lincolnova památníku, kde Martin Luther King Jr. předal svoji myšlenku a zazněla věta, která se zapsala do historie „I have a dream“ („Já mám sen“)

Foto: wikipedia.org

 

9. Sůl Satyagraha (Indie, 1930)

Toto byl nenásilný protest proti nadvládě britského impéria v Indii. Po 24 dnů Mahatma Ghandi a jeho následovníci pochodovali do Dandi, kde vytěžili sůl, aniž by zaplatili daň Britům. To vedlo k rozsáhlé občanské neposlušnosti a zapříčinilo, že 80 000 Indů, včetně Ghandiho, bylo uvězněno. Po roce byli propuštěni a Ghandi jednal z britským místokrálem. Bohužel se mu v té době nepodařilo k trvalým ústupkům z britské strany. 

ghani

 

8. Květen roku 1968 (Paříž, Francie 1968)

Květen v Paříži roku 1968 se zapsal do dějin jako den, kdy Francouze znovu chytl závan revoluce. Levicoví radikálové vyrazili do ulic a masově protestovali. 11 milionů pracovníků se zúčastnilo největší stávky v historii země. Protestanti chtěli rozpustit vládu, prezident Charles de Gaulle raději uprchl do francouzské