Hudbu a její poslech má rád každý. I pokud nejste jejím jakkoliv velkým fanouškem, rozhodně je třeba říci, že například ve vašem voze hudba rozhodně vhod přijde. Ne vždy tomu ale tak bylo. Pokud se podíváme na současná autorádia a poohlédneme se v rámci tohoto sortimentu do minulosti, bude třeba říci jednu důležitou věc. A to, že v minulosti autorádio rozhodně nebylo nic samozřejmého. A to třeba proto, že bylo poměrně drahé a tak pro mnoho lidí také nedostupné. Když se do minulosti podíváme, je rozhodně třeba začít u roku 1932. Právě v této době se totiž začala psát zajímavá historie. V tento rok se konala výstava rozhlasové techniky, na které zazářila dnes stále známá firma Blaupunkt. Ta zde představila svůj inovativní lampový přijímač. Ten vzbudil pozornost, i když v porovnání se současnou technikou působí spíše úsměvně.

Nebyla to ale jediný firma, která chtěla světu ukázat, jak dokáže inovovat a co vše dokáže na trh přinést. Druhou společností, která se doslova zapsala do dějin, byla firma Philips. I ta v minulosti zazářila. Možná i proto je dnes také poměrně známým a oblíbeným výrobcem elektroniky. Pro tu byl slavným rokem letopočet 1957. Právě toto období totiž bylo spojeno s tím, že společnost představila své tranzistorové rádio. To můžeme také označit za poměrně zajímavý objev, který opět odstartoval a urychlil vývoj dané oblasti.

Technologie šla u každého autorádia výrazně kupředu

Podívejme se konkrétněji na to, jakými směry se vlastně vývoj ubíral. Když začneme samotnou konstrukcí, byl u autorádia velkým zlomem základní malý displej. Postupem času se vylepšoval, až do dnešní doby, kdy má několik palců skvělé rozlišení a také možnost dotykového ovládání. Zapomínat nesmíme ani na bezpečnost. Nejprve nebyla žádná. Poté se objevily třeba čipové karty, nebo odnímatelné panely. Dnes to může být i kódování, bez kterého nelze rádio spustit. Podíváme-li se také na segment hudby, bylo samozřejmostí, že každý model naladil dostupné frekvence. Jak je tomu v současné době? To už dominuje vlastní hudba. A nejenom to, protože přehrávat lze třeba i video. Formátů, které jsou kompatibilní, jsou desítky.

Jak vybírat? Podívejte se na základní dělení

Z historie se přesuňme do současné doby. Konkrétně potom proto, abychom si charakterizovali, jaké jsou dnes k dispozici možnosti z hlediska svého provedení. Začneme variantou, kterou jsou 1din autorádia. Ta rozhodně dominovala hlavně v minulosti. Mají menší velikost a ty