Staré pořekadlo tvrdí, že správný muž má u sebe nůž. Avšak tradice nosit u sebe neustále nůž vymizela již v 17. století, kdy nebylo tolik zapotřebí chránit si vlastní život. Nože byly určeny jednotlivým specializovaným profesím, popřípadě sloužily jako nástroje pro výrobu či opracovávání nejrůznějších materiálů.

Oblíbené jsou také u trampů a stále jsou používány jako doplněk výzbroje nejrůznějších armádních či policejních složek po celém světě. V poslední době se však řemeslo nožířů opět začíná dostávat do podvědomí nás všech. Díky nejrůznějším technologiím a dostupnosti materiálů jsou dnes nožíři schopni vykouzlit například z kusu oceli a paroží unikátní kousek, který by byl chloubou každého milovníka nožů. A těch přibývá jako hub po dešti. Vlastnit totiž nůž od šikovného nožíře, je jako vlastnit umělecké dílo. Většina nožířů totiž nevytváří sériovou výrobu, a tak se každý z kusů jejich výroby může pyšnit jedinečností.

Nožířství u nás není jen výroba klasických rybiček, ale tuzemští nožíři jsou schopni vyrábět nože lovecké, umělecké, japonské i středověké. Jejich práce je ve většině případů koníčkem, který jim ovšem dokáže i velmi slušně vydělávat. A přitom stačí mít pouze cit pro materiál, vášeň, potřebné vybavení a umělecké cítění.

Nožů existuje nesčetné množství. Můžete si vybrat mezi samotným kovem a jeho zpracováním, které bude tvořit základ samotného nože. Vybírat můžete také z druhů a materiálů střenek, tedy úchopové části nože. Ty jsou nejčastěji vyráběny ze dřeva, popřípadě z paroží. Setkat se však můžeme i se střenkami z kostí, rohů a dalších částí zvěře.

Syntetické materiály u klasického nožaře nehledejte. Jedná se o řemeslo, které se dědí z otce na syna již po mnoho generací, takže používání materiálů ne přírodního původu je nemyslitelné.
Největší umění nožaře se však pozná ve zručnosti zpracování samotné čepele a oceli. Ačkoliv se to nezdá, i způsobů zpracování oceli známe několik druhů. Každý z postupů vytváří rozdílné vykreslení oceli a také různorodou tvrdost a pevnost.

S těmi nejlepšími noži je možné dělat téměř cokoliv, aniž byste na nich něco poznali. Můžete tak s nimi v klidu otevírat konzervy či zatloukat hřebíky. Velkou specialitou je také výroba nožů z pazourku, která vychází z těch nejstarších postupů při výrobě zbraní, jaké naše planeta zná.

Pokud byste se tedy i vy rozhodli vlastnit některý speciální kousek, neváhejte a zajeďte si například na specializované trhy, či vyhledejte nožíře ve vašem okolí. Kdo ví, možná vás toto řemeslo uchvátí natolik, že si ho budete chtít sami vyzkoušet.