Nejznámější smrti způsobené radioaktivitou

0

Ohromná síla jaderné energie byla ve skutečnosti cíleně na lidskou populaci použita pouze dvakrát – na Hirošimu a Nagasaki. Smrtí, které zapříčinila radioaktivita je však více.

Sepsali jsme pouze ty nejzajímavější!

1. Marie Curie

Marie Sklodowska Curie byla fyzička, chemička a průkopnice v oblasti radioaktivity. Ve skutečnosti to byla právě Curie, která se zasloužila o teorii radioaktivity, i presto, že tento jev pozoroval Henri Becquerel o několik let dříve. Marie nakonec zemřela na leukémii, kterou pravděpodobně způsobila radiace, se kterou pracovala.

Její laboratoř je zachována jako muzeum Curie. Kvůli radioaktivitě jsou její osobní poznámky z roku 1890 považovány za příliš nebezpečné. Dokonce její kuchařka zůstala vysoce radioaktivní. Kdo chce do její laboratoře nahlédnout, musí na sobě mít ochranné oblečení.

2. Alexander Litvinenko

Alexander Litvinenko byl bývalý agent KGB, který unikl politickému stíhání v Rusku a dostal azyl ve Velké Británii. V listopadu roku 2006 náhle onemocněl a byl hospitalizován. Zemřel o tři týdny později na smrtelnou dávku polonia-210, které mu číšník přinesl v šálku čaje. Na smrtelné posteli Litvinenko obvinil Vladimira Putina ze své smrti.
Následné vyšetřování britských úřadů vedlo k diplomatickým potížím britské a ruské vlády. Podezřelým ze spáchání této vraždy byl Andrej Lugovoy, bývalý člen Federální bezpečnostní služby (FSO), který využil své imunity proti soudnímu stíhání.

3. Sovětská ponorka K-19

K-19 byla jednou z prvních dvou sovětských ponorek vybavených jadernými balistickými raketami. Několik lidí zemřelo již v průběhu výstavby. Dne 4. července 1961, pod vedením kapitána Nikolaje Vladimiroviche Zateyeva, se naskytl problém s chladící technikou a teplota reaktoru vystoupala na nebezpečných 800 stupňů Celsia. Kapitánovi nezbylo nic jiného, než poslat tým sedmi techniků spravit pokažený chladící systém. I přes to, že věděl o smrtelné radiaci. Do týdne bylo všech sedm členů po smrti. Incident kontaminoval ponorku na celých 20 let.

O celém incidentu byl natočen film „K-19: Widowmaker“, ve kterém zazářil Harrison Ford a Liam Neeson. 

4. Černobyl

26. dubna 1986 došlo k jaderné havárii na reaktoru číslo čtyři v černobylské elektrárně na Ukrajině. Zastaralé zařízení, neschopnost techniků měla za následek největší jadernou tragédii po Hirošimě a Nagasaki. Úroveň smrtelné radiace překročila po výbuchu limit 30 000 krát. Jeden člověk byl zabit ihned a nikdy se nenašlo jeho tělo. Akutní nemoc z ozáření byla zjištěna 237 lidem. Šest hasičů, kteří hasili oheň na střeše, zemřelo během několika týdnů. Devatenáct lidí v letech 1987 až 2004. Studie z Ruska a Běloruska tvrdí, že více jak 1 milion lidí bylo ovlivněno radiací z Černobylu.

5. Hiroshima and Nagasaki

Atomové bomby shozené na Japonsko na konci druhé světové války, byly na lidskou populaci použity poprvé a naposledy. 6. srpna 1945 byla uranová bomba „Little Boy“ shozena na Hirošimu a okamžitě zabila zhruba 80 000 lidí. O tři dny později byla shozena plutoniová bomba „Fat Man“ na Nagasaki, kde zemřelo na 75 000 lidí. Odhaduje se, že dalších 200 000 lidí zemřelo na důsledky ozáření do roku 1950.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here