Na facebooku jste si prohlédli fotky svých známých z jejich poslední dovolený? Zjistili jste, že si váš kolega z práce pořídil novou káru? Nebo, že vaše úplně tupá spolužačka ze střední si postavila barák? Je vám z toho na nic? Pak nejspíš trpíte srovnávací úzkostí.

Stačí chvilka na facebooku a máte zkažený den? 

Dalo by se říci, že stačí pár minut prohlížení profilů vašich známých a jste v depresi? Pokud po shlédnutí úspěchů přátel cítíte, že nestojíte za nic, je třeba něco dělat.

Všichni se mají lépe než vy!

Zatímco vy sedíte na 30 let staré pohovce v paneláku, ostatní obrážejí večírky a VIP akce, v garáži mají luxusní vozy a domov vybavený tím nejmodernějším nábytkem? Vy jste byli naposledy před 5 lety v Chorvatsku, oni si dopřávají ty nejdražší tichomořské destinace? Vy prožíváte manželskou krizi s obtloustlou partnerkou, zatímco vaši úspěšnější přátelé plní své profily zamilovanými a sexy fotkami svých krásných žen.

Srovnávací úzkostí trpí dnes kde kdo, díky sociálním sítím jde doslova o epidemii.

Nejde o žádnou novinku

Snaha srovnávat se se svým okolím tu byla vždy. Lidé se porovnávali se svými sousedy, kamarády i příbuznými. Již v roce 1953 vznikla teorie o sociální srovnávací tendenci, díky níž si člověk vytvořil osobní společenský status, začlenil se a vytvořil si tak vlastní identitu.

Dnes je toho prostě moc

Důvodem, proč se srovnávací úzkost tak rozšířila, je existence médií, internetu, sociálních sítí. Člověk se tak přes jedno kliknutí dostane do světa, kde je doslova bombardován fotkami, které mu ukazují, jak se mají všichni okolo lépe.

Od rána do večera se tak cítíte jako neschopný ňouma. 

Za největší průšvih se dá označit to, že se velmi často nesrovnáváte s reálnými lidmi (kamarády, kolegy, rodiči apod.), ale s profily lidí, které pořádně ani neznáte. Porovnáváte svůj život s uměle vytvořeným obrazem někoho, koho jste naživo ani neviděli nebo se s ním setkáte tak jednou za rok.