Na internetu se pohybuje spousta prodejců, kteří nabízejí neoriginální značkové zboží, které kvalitou zdaleka neodpovídá svým originálním předlohám. Nehledě na to, že jdou proti zákonu, vás můžou i ohrozit na zdraví. Při výrobě textilií se totiž používá něco přes 700 druhů chemikálií, z nichž některé jsou zakázané a pro člověka nebezpečné. Kdo vám pak zaručí, že právě u vašeho neoriginálního zboží nebyla použita jedna z takových chemikálií? 

Co vám hrozí?

Největší riziko tkví již ve zpracování surovin, ze kterých textilie vyrábí – barvení, potisk, bělení a jiné speciální úpravy. Jak všichni víme, napodobeniny i originály se vyrábí v Číně. Značný rozdíl je však ve výrobních postupech různých továren. Pro úsporu nákladů používají továrny napodobenin mnohdy levnější náhražky barviv a jiných chemikálií.

Mezi chemické látky, které se mohou vyskytnout u neoriginálních produktů a poškodit lidské zdraví patří například:

  • azobarviva – byla zakázána v EU již v roce 2003, nesmí se dostat do kontaktu s lidskou kůží nebo ústy
  • disperzní barviva – mohou způsobit podráždění, poškození reprodukčních orgánů, rakovinu nebo genové mutace
  • ftaláty – toto změkčovadlo plastů narušuje reprodukční systém, hromadí se v oragnismu a v přírodě se velmi pomalu rozkládá

U spodního prádla se rizikovost přenosu nežádoucích chemických látek do těla zvyšuje tím, že textilie je v přímém kontaktu s tělem po celý den a dotýká se citlivých oblastí.

Jak se chránit

Co tedy dělat v případě, že nechcete být vystaveni vlivu těchto látek?

  • V první řadě kupujte pouze originální spodní prádlo z prověřených eshopů – např. Trenýrkárna.cz
  • Spodní prádlo často měňte.
  • Nové prádlo před použitím vždy vyperte, pokud patříte mezi citlivé jedince, nepoužívejte žádnou aviváž.

Jak poznáte NEoriginální prádlo?

Na neoriginální a nekvalitní spodní prádlo můžete narazit u pochybných prodejců na různých aukčních webech a někdy i na eshopech. Na první pohled je těžké rozeznat originál od padělku.

Pár znaků se ale dá zachytit. Prvotně se cena originálního spodního prádla prémiovějších značek pod 300,- Kč zkrátka nepohybuje. Pokud i přes to výrobek zakoupíte levnější, často chybí etiketa s předepsanými informacemi. Kvalita materiálu už na pouhý dotek neodpovídá té, v jaké by měl být originál zhotoven. Označení, na vnitřní straně gumy neodpovídá označení pod jakým je zboží dodávané do EU.