Že kouření člověku neprospívá je každému známo a v posledních letech vzniká čím dál více bojů proti cigaretám. Vědci se nad tímto problémem zamysleli a přicházejí s novinkou, jak udělat cigarety méně škodlivé.

Tabákový průmysl už ztrácí svoje postavení ve světě a proto se snaží soustředit na mladé lidi, teenagery. Tomu se však snaží zabránit různé společnosti, jak to jen jde. K tomu stoupání cen cigaret vede ke kupování levnějších cigaret, k pašování a padělání.

Člověk pak pořádně ani neví, co kouří a co si vpouští do těla.

Vše se ale mění. Italští vývojáři neudělají moc velkou radost tabákovým průmyslům. Vytvořili totiž cigaretu, která neobsahuje žádný tabák. Tím pádem nebude okolní lidi obtěžovat svým dýmem. Tato cigareta má označení NicStic a obsahuje nikotin, jako každá jiná. Vypadá sice jako běžná cigareta, ale technologicky se liší. Obsahuje totiž malou krabičku s baterií, do které se vloží kapsle. Ta má v sobě zabudovanou žhavící spirálu. Když se cigareta zahřeje, může začít člověk kouřit, přičemž cigareta obsahuje nikotin.

Dá se dokonce i dobít. Má v sobě ukrytý zásobník nikotinu, do kterého se vleze 0,9 miligramů této látky. Na cigaretě, ale nejde nic poznat, celý systém je zabalen do podoby běžné cigarety. I krabička se neliší od ostatních. Cena není tak vysoká a pokud vezmeme v potaz naše zdraví, tato investice se vyplatí.

Cigareta v číslech

1. Cigarety jsou nejprodávanějším produktem na zemi. Ročně se jich prodá přibližně 1 bilion za cenu $400 miliard (asi 8 bilionů Kč). Je to jedna z největších průmyslových odvětví.

2. Obsah nikotinu v cigaretách stále roste. Harvardská univerzita a Massachusetts Healt Department objevilo, že mezi roky 1997 a 2005 se množství nikotinu v cigaretách značky Camel, Newport a Doral zvýšilo až na 11 procent.

3. Američtí výrobci cigaret produkují více peněz z exportu do jiných zemí, než samotným prodejem v USA.