Nevyprávějte o svých snech každému na potkání. Co všechno tím o sobě prozrazujete a co vše může i laik ze svých snů vyčíst?

Sen jako předzvěst nemoci

Už Aristoteles věděl, že sen může upozorňovat na počínající nemoc, jejíž příznaky jsme zatím během dne nestačili zaregistrovat. O vztahu snu k nemocem pojednává i řecký lékař Hippokrates v jednom ze svých spisů. Lékař by měl být schopen ze snů vyčíst počínající onemocnění. Ve snech se totiž umocňují tělesné dojmy, jeví se v nich mnohem intenzivnější, tudíž nás sen na nemoc může upozornit dřív než bdělá mysl.

Tyto sny, které upozorňují na nemoc, mívají charakteristický ráz. Jakou nemocí trpíte, takový charakter budou mít vaše sny. Nemoci srdce a plic navozují úzkostné sny. Lidé se srdeční chorobou mívají krátké děsivé sny o umírání, ze kterých se probouzí vyděšení k smrti. Lidé s plicní chorobou mívají sny o udušení či útěku. Lidi, kteří trpí nemocemi trávení, sní o konzumaci jídla a trávicích pochodech apod.

Sny pochopitelně také vypovídají o vašem psychickém stavu. Trpíte-li nějakou duševní chorobou, jako třeba fobií, nutkavými představami a bludy, může ji psycholog včas rozpoznat, pochopit a vyléčit, když vaše sny důkladně rozebere. Z toho vychází klasická psychoanalýza Sigmunda Freuda.

Sen a osobní historie

Freud také tvrdil, že citlivé informace o nás podávají také sny, které čerpají z našeho dětství. Nejranější dětství je období, na které si příliš nepamatujeme. V bdělém stavu si na některé věci nikdy nevzpomeneme, ale sen čerpá z našeho nevědomí, které nikdy nezapomíná. Traumata zde zasutá vyplouvají díky snům na povrch. Vyprávět o svých snech je proto jako dávat k