Nebojte se hněvu, patří mezi jednu ze základních lidských emocí. Je nepředvídatelný, většinou přijde bud z ničeho nic nebo bývá důsledkem dlouhodobějšího stresu a starostí. Ačkoliv je hněv naprosto přirozený, patří mezi záporné emoce a neměl by překročit určitou hranici. Mezi hněvem a nenávistí totiž nebývá dlouhá cesta a celá situace by se pak mohla vymknout z rukou. Hněv v sobě nosí v určité míře každý, ale jen někteří jej umí ovládat a lépe se s ním vyrovnat.

Hněv může mít po čase negativní důsledky na náš život. A to jak soukromý tak pracovní. Pokud se totiž dostanete do stavu, že vás hněv úplně ovládne, jen těžko se pak budete vracet zpět. Z čeho vlastně vzniká a kde je příčina této velmi nepříjemné emoce? Většinou se v nás hromadí postupně. Někdy stačí jen málo, hádka s partnerkou, problémy v práci, když se něco nepovede, jak by mělo. Všechny negace se v člověku usazují, a když je jich moc, tak prostě musí ven. Je to jakási exploze, kdy se pomocí vzteku, zloby a křiku snažíte zbavit všech špatností, které se ve vás postupně nashromáždily.

Jak pracovat s hněvem

Regulace hněvu není nic snadného. Existuje pár rad a návodů, jak se alespoň pokusit s ním pracovat.

1.      Zkus to rozdýchat

Když jsi rozzlobený, zkus začít pravidelně dýchat. Hezky nádech a výdech. Je to jednoduché, ale skutečně účinné. Ne nadarmo se říká, když jsi rozzlobený, dýchej zhluboka a počítej do deseti. Správné dýchání je obecně velmi příznivé, naučit se jej můžete například na hodinách jógy.

2.      Dej si pauzu

Pokud vás rozzlobí šéf v práci, kolega nebo přítelkyně, zkuste odejít z místnosti někam, kde budete chvíli sami a dát si pět minut oddych. S chladnou hlavou se všechno řeší mnohem líp, když si dopřejete tento oddychový čas, zamezíte tak zbytečným hádkám a nepříjemnostem.

3.      Vědomé rozhodnutí zůstat v klidu

Když cítíte hněv a návaly, zkuste si vzpomenout na něco příjemného. Zavřete oči a vzpomeňte si na nějaký veselý zážitek, který vás v poslední době nejvíc rozesmál. Myslete na cokoliv pozitivního, to vám pomůže se zklidnit. A s klidným myšlením se dá hněv mnohem lépe ovládat.

4.      Počítání do deseti

Tento krok lze spojit s prvním, když začnete hluboce dýchat, počítejte přitom do deseti. Je to velmi jednoduchá a osvědčená technika, která skutečně funguje. Když začnete počítat, vaše tepová frekvence se sníží a vy si uvědomíte svůj hněv.

5.      Změnit hněv ve vášeň

Možná se vám to bude zdát absurdní, ale i tímto způsobem lze korigovat hněv. Zejména, pokud se hněváte na svou partnerku. Vášeň je další silnou emocí. Zkuste se zamyslet, zda místo hádky nebude lepší se pomilovat? Adrenalin z vás odejde i tímto mnohem příjemnějším způsobem.

6.      Být trochu agresivní

Může to znít jako kontraproduktivní způsob, jak potlačit hněv, ale někdy je nezbytné ventilovat své emoce. Držet svůj vztek v sobě není z psychologického hlediska vůbec zdravé. Například u malého dítěte, které něco chce, ale maminka mu to zakáže. Jaká je první reakce? Vztek, začne se vztekat, plakat a dupat nožičkama do země. U dospělého člověka takové chování není přípustné, nicméně v jistém slova smyslu se můžete inspirovat. Ventilujte svůj vztek jinak, třeba tvrdou prací, jděte si zaběhat, zaboxovat. Cokoliv, co z vás ten vztek odplaví. U žen mnohdy nejlépe funguje pláč, u mužů zase fyzická námaha.

7.      Pomáhej druhým a choďte mezi lidi