Jak se Apple dostal na vrchol

0
414

Firmu Apple založili v roce 1976 Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Gerald Wayne ve měste Cupertinu v Kalifornii. Tato trojice založila svou „firmu“ v garáži – kromě obrovského nadšení pro věc a svého vzdělání neměli vůbec nic.

Po pár letech se v dobrém rozcházejí Jobs toužil po exkluzivitě, kdežto Wozniak a Wayne toužili po „Macu pro všechny“. Stevu Jobsovi se jeho krok k exkluzivitě vyplatil. Apple má za následek masový nástup osobních počítačů v 70. letech.

Apple nejen vyvíjí a vyrábí počítače, ale také pracuje na svých vlastních, velmi specifických softwarech a hardwarech. Kromě počítačů se Applu povedlo prosadit také na poli hudebních přehrávačů MP3 či s mobilním telefonem iPhone.

Apple I.

Apple I. byl prvním výrobkem, sestavili ho Jobs a Wozniak v garáži Jobsových rodičů a pojmenovali ho Apple, protože Jobs byl vegetarián a hlavní složkou jeho stravy bylo právě jablko. Podařilo se jim získat zakázku na 50 těchto přístrojů, které byly velmi skromně technicky vybavené, což byl v roce 1976 přelom. Obrat firmy Apple za první rok se blížil k milionu dolarů…

Apple II.

Byl prvním mikropočítačem a stal se velmi úspěšným mezi domácími uživateli. Začal se prodávat v roce 1977 a celý ho navrhl Steve Wozniak bez pomoci Jobse a Wayna. Prodalo se ho několik milionů kusů, byl používán dokonce i na školách. Tajemství jeho úspěchu tkvělo v tom, že si ho mohla dovolit každá rodina střední třídy.

Apple III.

Tento model nebyl úspěšný, ba dokonce stal se nepouživatelným. Jobs nechtěl mít v pc ventilátor a své rozhodnutí si tvrdě prosadil – počítače se bez ventilátoru přehřívaly. Následoval model Apple Lisa, ale ani tento model se neuchytil z jednoho prostého důvodu – vysoká cena, kdo by také v roce 1983 zaplatil za počítač (byť špičkově vybaven) bezmála 10 000 USD.

Macintosh

Macintosh znamenal technický i komerční průlom a byl vyvinut pod vedením Jefa Raskina v roce 1984. Zkrácené označení Mac využívá firma dodnes, zajímavostí je, že McIntosh je odrůda jablka. Mezi přednosti tohoto počítače patří snadná ovladatelnost a špičková technologie. Macintosh byl první počítač se kterým jste mohli používat grafické rozhraní – na monitoru se zobrazovaly okna (namísto černé obrazovky a příkazových řádků), uživatel používal klávesnici, myš a grafické vstupní prvky jako jsou menu, ikony, tlačítka, posuvníky, formuláře a podobně.

MacBook

MacBook byl uveden na trh v roce 2006 a byl přelomový svým designem. Apple vůbec poprvé v historii použil procesor Intel a patřil do první řady přenosných počítačů. Navíc jste mohli využívat i jiné operační systémy a nejen předinstalovaný Mac OS X. I když byla by škoda si instalovat do MacBooku něco jiného, když je to právě operační systém Mac OS X, který ho činí zajímavým a jedinečným.

MacBook Pro

MacBook Pro je vybaven novějším procesorem Intel Core 2, je také mnohem výkonější než klasický MacBook. Hlavní rozdíl spočívá v grafické kartě, díky čemuž je oblíben hlavně mezi lidmi, kteří se živí grafickou tvorbou. Mezi další vychytávky patří např. podsvícená klávesnice (podle intenzity světla), větší display nebo lepší vybavení.

iPod

Pody jsou multimediální přehrávače od Applu, které se staly po celém světě naprostým hitem. Na oblíbenosti získaly díky jednoduchému uživatelskému rozhraní a ovládání pomocí dotykového kolečka (mimo iPod Touch, který se ovládá dotykovým displejem podobně jako iPhone). Můžete si vybrat od nejmenšího iPodu Shuffle (bez displeje) až po nejžhavější novinku iPod nano, který je schopný přehrávat i videa.

iPhone

Dalším velmi úspěšným produktem od Apple je mobilní telefon s 2megapixelovým foťákem a multimediálním přehrávačem iPhone. I tento výrobek spustil ve světě doslova „jablkománii“. Telefon se ovládá pomocí velkého dotykového displeje s virtuální klávesnicí a opět zde najdete spousty zajímavých funkcí.

Firma Apple se může pochlubit zajímavými výrobky a vysokými obraty. Je škoda, že spousta výrobců mobilních telefonů se snaží využít vlny iphone mánie a kopíruje co se dá, od dotykového ovládání až po design. Jejich prvenství a originalitu jim ale stejně nikdo nevezme…

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Zanechte komentář